Сучасна історія пишеться щохвилини. Але варто пам’ятати, що було в минулому.
FrankoNews розповість, чим запам’ятався день сьогоднішній:
- 1659 рік – у битві під Конотопом армія гетьмана Івана Виговського за підтримки Кримського ханату у дводенному бою завдала нищівної поразки військам князя Олексія Трубецького, змушеного відступити в межі Московського царства. Це відкривало козацько-татарському війську шлях на Москву, проте нова хвиля антигетьманського повстання не лише завадила розпочати наступ, але вже за два місяці привела до позбавлення Виговського булави.
- 1918 рік – згідно із законом, підписаним гетьманом Скоропадським, створено вищу судову інституцію України — Державний сенат Української держави, який очолив міністр освіти Миколу Василенко.
- 1982 рік – у селищі Ед-Дуджейль поблизу Багдаду здійснено невдалу спробу замаху на президента Іраку Саддама Хусейна. У відповідь центральна влада посадила в тюрми понад 1500 жителів Ед-Дуджейля, 15 чоловік було розстріляно негайно, а 133 — після показових судів. За цей епізод Саддам Хусейн і троє його соратників були засуджені та страчені за рішенням Верховного трибуналу Іраку в 2007 році.
- 1997 рік – у Мадриді підписано Хартію про особливе партнерство між Організацією Північно-атлантичного договору (НАТО) та Україною.
- 1998 рік – оригінал книги Джеффрі Чосера «Кентерберійські оповідання» продано за 4 621 500 фунтів стерлінгів – світовий рекорд вартості книги.
Цього дня народились:
- у 621 році народився Жан де Лафонтен, французький поет, байкар.
- у 1900 році народився Юрій Корнійович Смолич (Георгій Корнелійович Смолич), український журналіст («Універсальний журнал»), театральний критик, письменник («Прекрасні катастрофи», «Театр невідомого актора», «Світанок над морем», «Рік народження 1917»).
- у 1938 році народився Лесь Танюк (Леонід Степанович Танюк), український письменник, режисер, політик. 85 років з дня народження.
- у 1973 році народився Валерій Залужний, Головнокомандувач Збройних сил України, член Ради національної безпеки і оборони України. Родом Залужний з міста Новоград-Волинський Житомирської області. 23 травня 2022 року генерал увійшов по списку 100 найвпливовіших людей року за версією журналу Time. Для цього військовий пройшов всі кар’єрні щаблі й аж тоді, з величезним досвідом, посів місце головнокомандувача українського війська.
- у 1985 році народилася Соня Кошкіна (Ксенія Микитівна Василенко), українська журналістка, співвласник і шеф-редактор інтернет-видання «Лівий берег» (LB.ua).
Також цього дня відзначають:
- День родини – це організована соціальна група, а її представники пов’язані між собою не тільки спільністю побуту, але і взаємною моральною відповідальністю, а також соціальною необхідністю, яка зумовлює потребу суспільства в духовному і фізичному самовідтворенні, звідси, мабуть і пійшов вираз: сім’я – осередок суспільства. Звичайно ж, сім’я належить до найважливіших суспільних та державних цінностей. Деякі наукові теорії стверджують, що саме форма сім’ї могла протягом багатьох століть визначати загальний напрям еволюції основоположних макросоціальних систем. Для дітей родина – це своєрідне середовище, в якому у дитини складаються умови його психічного, фізичного, інтелектуального та емоційного розвитку. Для дорослої людини вона є джерелом реалізації цілого ряду його потреб.
- День без драматизму – означає «Насолоджуйтесь коміксами, відключіть драму», час, щоб розслабитися та посміятися, а також відкласти будь-які джерела драми та негативу у вашому житті. Негативність часто є продуктом депресії чи невпевненості. Це може бути пов’язане з хворобою, життєвими подіями, особистісними проблемами та зловживанням психоактивними речовинами. Як і багато речей у житті, негативізм теж може стати звичкою. Негативне мислення приносить страх та сумніви у наше життя і заважає нам діяти.
- День бодіарту – живопису на оголеному або майже оголеному живому людському тілі. Засновник і промоутер цього дня нью-йоркський художник Енді Голуб. За його словами, мистецтво бодіарту – це не про сексуальність, хоча дійсно почасти про наготу. Адже бодіарт – це тривимірний витвір мистецтва, форма самовираження і прийняття тіла, яку неможливо зафіксувати на двомірному полотні. І, на відміну від кам’яної статуї, бодіарт створює унікальну, живу і рухому картину, яка не може бути виражена в шматку каменю, незалежно від того, наскільки хорошим є художник. Голуб почав росписувати людей на вулицях Нью-Йорка в 2007 році. Для цього першого публічного некомерційного заходу Голуб запросив моделей в стрінгах. У 2011 році він вперше використав абсолютно оголених моделей, як чоловіків, так і жінок. У роботі йому допомагали звичайні люди, а не професійні моделі. У самий розпал заходу Голуба затримала поліція, але в кінцевому підсумку всі звинувачення з нього були зняті, оскільки це мистецтво було визнано законним відповідно до Конституції і цілком легальним, як будь-яка картина або скульптура, яку ви побачите на вулицях Рима або в художньому музеї.