Сучасна історія пишеться щохвилини. Але варто пам’ятати, що було в минулому.
FrankoNews розповість, чим запам’ятався день сьогоднішній:
- 79 рік – у Південній Італії, поблизу Неаполя, сталося виверження вулкану Везувій, в результаті котрого були знищені міста Помпеї та Геркуланум. За свідченням Плінія молодшого, очевидця цих подій, виверження тривало 18 годин і Помпеї були поховані під шаром попелу і лави товщиною до 5-6 метрів; Геркуланум було накрито вулканічними матеріалами товщиною до 20 метрів. Кількість загиблих у обох містах оцінюється в 20-25 тисяч чоловік.
- 1109 рік – поблизу Бреслау (нині Вроцлав, Польща) відбулась битва між військами Священної Римської імперії Генріха V і польським військом короля Болеслава III, в якій поляки отримали перемогу. Ця подія отримала назву «Битва на собачому полі» через те, що за свідченням хронікерів «собаки, пожираючи безліч трупів полеглих, впали в шалену лють, так, що ніхто не смів поховати там загиблих».
- 1349 рік – у Майнці (Німеччина) спалено живцем шість тисяч євреїв, звинувачених у поширенні епідемії бубонної чуми.
- 1542 рік – іспанський конкістадор Франсиско де Орельяна відкрив устя ріки Амазонки, котру назвав так через те, що його експедиція була атакована войовничим племенем місцевих жінок-воїнів.
- 1572 рік – ніч проти дня св. Варфоломія за наказом короля Карла IX Валуа в Парижі почалось знищення протестантських лідерів. Ситуація вийшла з-під контролю, насилля зі столиці поширилось більшою частиною Франції, і за кілька місяців жертвами різанини, відомої як «Варфоломіївська ніч», стало понад 10 тисяч чоловік. Ця трагедія вважається однією з найбільших в історії релігійних війн.
- 1683 рік – на прохання козацької ради польський король Ян III Собеський затвердив Стефана Куницького гетьманом правобережного Війська запорозького.
- 1949 рік – набув чинності договір про утворення НАТО, підписаний у квітні дванадцятьма країни по обидва боки Атлантики для захисту своєї безпеки і головних цінностей — свободи, демократії, прав людини і верховенства закону.
- 1991 рік – на позачерговій сесії Верховної ради України прийнято Постанову та Акт проголошення незалежності України, затверджені конституційною більшістю — за Постанову проголосував 321 депутат, за Акт — 346 депутатів. В результаті Україна стала незалежною державою з неподільною та недоторканою територією, на якій чинними є тільки власні Конституція, закони та постанови уряду.

- 1993 рік – у Балаклаві під Севастополем на 19 кораблях прикордонних військ України вперше піднято державні прапори і військово-морські стяги України.
- 2006 рік – Міжнародний астрономічний союз прийняв нову класифікацію небесних тіл, за якою Плутон перестав вважатися планетою Сонячної системи і перейшов у розряд карликових планет.
Цього дня народились:
- 1923 рік – Віктор Михайлович Глушков, український вчений у галузі кібернетики, математики і обчислювальної техніки, директор Інституту кібернетики АН України, академік. 100 років з дня народження.
- 1928 рік – Левко Григорович Лук’яненко, український політик, почесний голова Республіканської партії, багаторічний в’язень радянських концтаборів, дисидент. 95 років з дня народження.

Також цього дня відзначають:
- День Незалежності України
Століттями українці боролися за відродження власної держави. Після занепаду Київської Русі та поглинання земель Галицько-Волинської держави Польським королівством та Великим князівством Литовським, почалися численні повстання селян і козаків. Ще однією трагічною сторінкою нашої історії є національно-визвольна війна на чолі з гетьманом Богданом Хмельницьким. На жаль вони так і не увінчалися успіхом.
Лише на початку XX століття, коли євпропейські імперії ослабли через світову війну та революції, українці отримали шанс на суверенітет. Проте в той час суспільству та політичним силам бракувало єдності. Розкол поглибили події 1917 року і громадянська війна. Всі по-різному розуміли ідею незалежності України. В складі Радянського Союзу Україна, як і інші республіки, мала лише формальний суверенітет. Але наприкінці 1980-х років ситуація почала змінюватися. Радянська імперія занепадала. 1990 рік виявився для українців переломним моментом, адже тоді парламентарі почали працювати над Декларацією про державний суверенітет (ухвалили її 16 липня 1990 року).
Восени того ж року депутати заборонили діяльність КПРС в Україні і вирішили не підписувати майбутній договір з Москвою. Такі умови підтримала молодь і невдовзі акції мирної громадськості переросли у студентську Революцію на граніті. Протести відбувалися від 2 до 17 жовтня. Саме ці події стали поштовхом для патріотично налаштованих політичних сил в парламенті. 5 липня 1991 року Верховна Рада запровадила посаду Президента УРСР і призначила президентські вибори. Президент і Верховна Рада отримали можливість зупиняти на своїй території рішення влади СРСР, якщо вони суперечать українській Конституції.
Додатково 1 грудня 1991 року було проведено Всеукраїнський референдум, в результаті якого 90% громадян висловили згоду з Актом проголошення Незалежності України. - День народження картопляних чіпсів
Як і багато інших культових винаходів, чіпси з’явилися випадково і пройшли довгий шлях на ринок, ставши в результаті однієї з найбільш споживаних закусок у світі. Згідно з кулінарною легендою, картопляний чіп “народився”, коли шеф-кухар одного з ресторанів, на ім’я Джордж Крум, працюючи в 1853 році в місті-курорті Саратога-Спрінгс, що на сході штату Нью-Йорк (США), представив перші шматочки чіпсів одному з найбагатших і найуспішніших підприємців США XIX століття на ім’я Корнеліус Вандербільт.
Є тисяча вісімсот двадцять два британських рецепта для «картоплі, обсмаженої в шматочках або стружках». Вона нарізається до чверті дюйма або просто через кулінарну тертку прямо в киплячу олію.